úterý, 26 září 2017 13:27

Proč se těším na Ebiz forum a zároveň mi způsobuje stresíky

Napsal(a)

Letošní konference ebf 2017 mě obzvláště láká.

Tím silným magnetem je opravdu nezvyklá veliká pestrost programu zahrnující všechny oblasti firemního nákupu, o kterých se mluví a které svět firemního nákupu řeší.

Mohu to posoudit, protože pracuji s desítkami firem a násobně větším počtem nákupců z různých oblastí a pomáhám jim řešit jejich problémy. Takže náhodou zcela přesně vím (kde jsem to jen tuhle hlášku slyšel J) co firemní nákup opravdu řeší a v programu jsem to našel a to vrchovatě.

Ano je to tak, obsah konference míří přesně na komoru. Ne vše je ovšem na této konferenci tak skvělé.

Ebf má poslední ročníky jeden zásadní problém, který musí řešit každý účastník. Program probíhá souběžně na několika místech a tak neustále máte stresíky z toho kam jít, co upřednostnit, protože se jaksi nemůžete rozdělit na více kousků.  A chcete být všude. Někteří to řeší více četnou účastí z jedné firmy a rozdělí si scény a pak sdílí výstupy. Pro Ty, co tak učinit nemohou, se snad hodí doporučení toho, co by jim nemělo uniknout v jednotlivých časových blocích.

Ono doporučení je ryze mé osobní. A jistě je, že nemusí odpovídat Vašim osobním preferencím. Přesto ho uvádím, neboť vychází z poznání potřeb velkého počtu firem a nákupců, které jsem vzdělával nebo s nimi spolupracoval.

Co tedy doporučuji?

-          Na prvním místě rozhodně blok Miloše Olejníka – Extrémní vyjednávání.

Konečně se na konferenci objevuje i téma klasického vyjednávání, hezky z oka do oka, ze sluchátka do sluchátka. Klasika. Důkaz, že ani v době elektronizace nákupu a přicházejícího Nákupu 4.0 se bez klasického vyjednávání nákupce neobejde. Příjemné zpestření vedle všech těch nástrojů začínající na „e“. Slovo extrémní je snad trochu marketingový tahák, ale sestava bloku mluví za vše.

-          Na druhé místo řadím blok, který moderuji – Nákupci a nákupní týmy.

Část tohoto bloku vlastně ani není až tak pro nákupce, ale hlavně pro Ty, co je hledají a vybírají na danou pozici. Zásadní body – jaké dovednosti vlastně dnešní nákupce potřebuje k práci?  Reflektují je personalisté v inzerátech? Pohled na komunikaci s mnoha interními partnery, neboť partnery nákupu nejsou jen žadatelé a požadavky jsou často protichůdné.

A také rady a porady jak posunout nákupní útvar do vyšších pater respektu ve firmě, abychom ty naše znalosti a dovednosti mohli plně uplatnit.

-          Třetím a posledním doporučením je blok Zdeňka Pytlíčka Procurement 4.0.

Povinnost pro každého, kdo nechce zaostat ve vývoji firemního nákupu a držet krok s efektivní aplikací elektronických nástrojů v nákupu. Ty elektronické nástroje dávno nejsou jen všeobecně s tím spojované e-aukce. O těch zde jak myslím, vůbec zřejmě nebude řeč. Snad by bylo vhodnější místo slova elektronizace použít slovo digitalizace. Ale zbytek už opravdu nechám na Zdeňkovi a jeho spolu vystupujících.

V programu je jistě řada dalších skvělých bodů běžících souběžně s výše doporučovanými. Ale to je právě ten zásadní problém konference Ebf – souběžný zajímavý program a nutnost se rozhodnout kam jít.  Já bych šel tam, kde uvádím výše. I když, možná na místě bych podlehl lákání jinými částmi programu.  Ale dost, už jsem se rozhodl a na výše uvedených mně zcela jistě potkáte. A navíc většinu ostatních témat podrobně diskutujeme na mých kurzech.

Těším se na viděnou a setkání od 8. – 10. 11. 2017 v Ostravě nebo na některém z mých kurzů v Mirošově nebo v Praze na dvou místech – Gradua a Topvision. Nebo na stále četnějších firemních kurzech.

Váš průvodce světem firemního nákupu Karel Otýs

Naposledy změněno úterý, 26 září 2017 13:35
Pro psaní komentářů se přihlašte