pondělí, 13 listopad 2017 17:08

eBF 4.0

Napsal(a)

Konference pro firemní nákup a veřejné zakázky Ebizforum – zkráceně eBF má za sebou 13. ročník.  I když má věk puberty, tak je to dospělá, seriózní, vážená a žádaná dáma v nejlepších letech. Každý rok si říkám, že už to nemůže být lepší a pokaždé to lepší je.

Letošní ročník byl však výjimečný a to hned z několika důvodů. Konference upgradovala na další úroveň, pro niž si dovolím použít v současné době hodně užívané spojení 4.0.  Mám tím na mysli, že nedošlo jen k zlepšení, ale ke kvalitativnímu skoku. S tím je spojena i změna názvu. Už to není konference, ale nákupní festival. Když jsem to poprvé četl, řekl jsem si, co blbnou, ale na místě jsem pochopil.

Počtem účastníků, šíří témat, počtem scén, praktičností, mezinárodním rozměrem, doprovodným programem i dobou trvání se již akce vymkla všem znakům konference a překročila hranice do jiného světa a bylo nutné najít nový název pro tuto změnu. Již delší dobu se s touto akcí žádná jiná nemůže ani vzdáleně srovnávat, ale teď organizátoři založili zcela novou kategorii profesních setkání nákupců – Nákupní festival. Tím definitivně vytvořili novou kategorii akce a dali jasně najevo, že nemají konkurenci.

Vraťme se však k výše uvedeným důvodů proč tomu tak je.

Jedním z hlavních znaků skutečné významné akce je, že organizátor dokáže přivést do programu skutečnou významnou osobnost, ikonu oboru a to mezinárodního formátu. Ve světě firemního nákupu není větší legendy než Peter Kraljic, autor slavné a po 30 letech stále aktuální komoditní matice. Organizátoři dokázali tuto ikonu nákupu dostat do Ostravy přesto, že už přednáší velice málo a akce si vybírá (což je vcelku pochopitelné). Bylo úžasné vidět pana Kraljice na pódiu jak přednáší pro nás české nákupce. Pravá osobnost, nenápadná, skromná vystupováním, ale mimořádná myšlenkami a jejich prezentací. Obsah přednášky byl sice jiný, než všichni čekali – o Kraljicově matici se nemluvilo – ale byla to skvělá, inspirativní přednáška. Sál byl plný a nadšený. Jednoznačný vrchol festivalu.

Letošním ročníkem tak festival eBF definitivně vykročil na pole plnohodnotné nákupní konference. Byl jím již několik let, ale letošním zařazením tématu vyjednávání se tak stalo s konečnou platností.  A hned naplno náročnými situacemi s dodavateli podanými špičkami firemního nákupu. Možná je čas zamyslet se nad podtextem akce, který nezasvěcené zbytečně mate, že to je jen o elektornizaci a e-aukcích. A ono není.

Součástí festivalu je už od roku 2011 soutěž FSA (cena slušného nákupu). Letošní ročník v této soutěži se vyznačoval stejným uprgadem jako konference. Nikdy dříve nebylo tolik nominovaných a soutěž nebyla tak vyrovnaná, že zvítězit mohl kdokoliv z nominovaných. Opravdová přehlídka úspěchů v nákupu.

Nový koncept bloků na malých scénách zapojil více do přípravy konference i zástupce nákupní komunity. Jednotlivé bloky, nejsou již jen souhrnem 3 až 4 samostatných vystoupení různých řečníků, ale kompaktním tematicky provázaným blokem, jehož průvodcem je moderátor z řad nákupu, který se svými kolegy dlouho předem připravuje koncepci a průběh celého bloku. Další přiblížení obsahu a formy aktuálním potřebám firemního nákupu.

Výrazná společenská část odpoledne, večer a v noci již k eBF patří tradičně, v letošním roce se počet hospod zvýšil na tři (do dvou se už nevejdeme) a vrátil se duch pospolitosti a pohody z dřívějších ročníků v takové míře, že i ryzí introvert jako já se zúčastnil.

A takto bychom mohli pokračovat. Jednoduše řečeno, eBF veškeré konkurenci doslova uteklo a to o sportovní terminologií řečeno, o několik koňských délek.

Zastavme se ještě u obsahu a kvality vystoupení.

Co bylo letos nejlepší? Pokud pomineme vrchol letošního ročníku zmíněný výše, stojí za zmínku několik vystoupení, která při vysoké kvalitě všech přeci jen vyčnívala z řady.

V tomto hodnocení vycházím jen z těch vystoupení, které jsem sám viděl.

Jednoznačně první místo u mě má Tomáš Veit a jeho vize budoucnosti firemního nákupu, která ovšem v jeho případě již není vizí, ale realitou, a řekl bych, kdyby to slovo nebylo tak zprofanované, že ní tvrdě maká. Klasický příklad jak vizionáři tvoří budoucnost. Vystoupení sice schované pod názvem Automatizace nákupních procesů, ale ve skutečnosti bylo o něčem jiném.  Bomba.

Moc se mi líbil blok o extrémním vyjednávání vedený Milošem Olejníkem. V příkladech se myslím většina účastníků našla. Snad jen drobná připomínka. Tempo bylo vražedné a myslím, že i zkušenější měli co dělat, aby vše „pobrali“. Snad by stálo za úvahu méně příkladů a v mírnějším tempu. To však nic nemění na vysoké kvalitě celého bloku a jeho skvělém podání skutečnými osobnostmi firemního nákupu.

Na hlavní scéně druhý den mi zaujalo krátké, ale velmi obsažné vystoupení Anguse McIntosche o vyjednávání. Jednoduše a srozumitelně podaný pohled na vyjednávání v digitální době.

No a určitě nesmíme zapomenout na opravdu skvělé, kultivované a vtipné moderování Tomáše Trenklera na hlavní scéně (že by se rodil nástupce Marka Ebena? :-)) a sluší se též pochválit hudební vystoupení Milana Kaplana.

Nejdůležitější nakonec.

Na závěr bych zmínil klíčovou událost, která by neměla zapadnout a mnozí si ji ani nevšimli. Ve středu večer v hotelu Brioni v pozdních večerních hodinách proběhla spontánně zakládající schůze Klubu finských introvertů mezi nákupci. Zakládající tři členové, z nichž někteří byli doposud introverti v utajení,  si stanovili cíl posilovat roli introvertů v nákupu a motivovat zaměstnavatele k jejich zaměstnávání a využívání jejich nepochybně silných stránek v nákupu a vyjednávání. V plánu je založení skupiny na facebooku či Linkedinu a vzájemná pomoc a sdílení zkušeností. Také přijímáme nové členy,  nichž každý musí složit přísný vstupní test. Taktéž plánujeme publikování článků o silných stránkách introvertů a chceme pomáhat z jejich uplatnění v nákupu. Prostě introverti v nákupu spojte se a ukažte co ve Vás je :-).

Tak na viděnou na EBf 2018.

Dovoluji si takto hodnotit, neboť tento ročník, pokud jsem dobře počítal, byl již můj desátý z celkových třinácti. Poprvé v roce 2008.

Karel Otýs

Naposledy změněno úterý, 14 listopad 2017 07:54
Pro psaní komentářů se přihlašte